Pozyskiwanie korka i to co można z niego zrobić

Dąb korkowy to wiecznie zielone drzewo, rosnące w gorącym klimacie Afryki północnej i południowej Europy. Największe jego plantacje występują w Portugalii. Dąb korkowy to roślina długowieczna. Średnia długość jego życia wynosi 150 lat, choć zdarza się, że dożywają dwustu lat. Powierzchnię dębu porasta gruba kora, która chroni go przed działaniem wysokich temperatur i utratą wody. Kora ta jest zdejmowana z drzewa i wykorzystywana do produkcji naturalnego korka o niezwykłych właściwościach i wszechstronnym zastosowaniu.
zmiana na tablicy

Jak pozyskuje się korek?

Kora z dębu korkowego pozyskiwana jest co 9-10 lat, bez żadnej szkody dla drzewa, które ma niezwykłe możliwości regeneracji i jej dobudowy. Kiedy drzewo osiągnie wiek ok. 25 lat, przeprowadza się pierwszy zbiór kory. Zdejmowanie kory rozpoczyna się początkiem maja i trwa do końca sierpnia. W tym okresie bowiem panują najlepsze warunki do regeneracji drzewa po zabiegu.
Pracę nad pozyskiwaniem korka zleca się tylko bardzo doświadczonym osobom. Zdejmowanie kory to proces bardzo trudny i pracochłonny. Wymaga odpowiedniego doświadczenia i przygotowania. Korę zrywa się ręcznie, używając do tego bardzo ostrych siekier i specjalnych klinów. Na jej powierzchni wykonuje się odpowiednio głębokie nacięcia, a następnie podważa się ją i delikatnie odrywa od pnia drzewa. Pozyskaną w ten sposób korę poddaje się obróbce i dzięki temu uzyskuje się surowiec korkowy, z którego wykonywane są wysokiej jakości produkty.

Naturalne produkty korkowe

Produkty wykonane z korka charakteryzują się doskonałą izolacyjnością, odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także wysoką wytrzymałością. Materiały te doskonale wyciszają pomieszczenia, a także chronią je przed wilgocią, pleśnią i grzybami. Ten naturalny i oryginalny surowiec posiada również niezwykłe walory estetyczne, które są chętnie wykorzystywane przez architektów do aranżacji wnętrz.
Najbardziej popularnymi produktami korkowymi są:

  • płyty i panele korkowe
  • podkłady korkowe pod podłogi
  • parkiety
  • akcesoria codziennego użytku
  • różnorodna galanteria
  • korki do butelek
  • elementy przemysłowe

kork
Korek to surowiec wykorzystywany w wielu dziedzinach naszego życia: w budownictwie, architekturze, przemyśle, czy winiarstwie. Wykonywane z niego produkty są trwałe, naturalne, ekologiczne i bardzo estetyczne. Bogaty wybór produktów pochodzenia korkowego można znaleźć na stronie cork24.co.uk/cork-rolls/64-cork-roll-6mm-10m.html cork board roll. Dzięki korkowi nie tylko ocieplimy czy wyciszymy nasze mieszkania, ale zyskamy również niebanalną dekorację naszych wnętrz.

Comments are closed.