Działanie w zakresie klejenia tworzywa plastikowego. Po co komu takie rozwiązanie?

O procesie klejenia plastiku napisano bardzo wiele naukowych rozpraw choć raczej niekoniecznie natkniecie się na nie momentalnie po wpisaniu w przestrzeń wyszukiwarki „klejenie plastiku Szczecin”. Mimo to wciąż całe mnóstwo osób, w tym nawet inżynierów traktuje to jako rzecz trudną i nader skomplikowaną. Do końca nie wiemy dlaczego tak się dzieje, są tu nadużywane chemiczne pojęcia, mają naprawdę zbyt duże znaczenie. W praktyce jednak klejenie plastiku jest jak najbardziej możliwe.

Centralną zasadą w powodzeniu tego działania jest… podkręcenie napięcia powierzchniowego tworzywa sztucznego, które będziemy chcieli skleić. W jaki sposób możemy się z tym uporać? Należy poddać procesowi aktywacji ich powierzchnię. Na przykład przez gaz lub tlen „opalając” nim powierzchnię tworzywa. Wówczas materiał na powierzchni może mocno jonizować, mamy więc pożądany efekt. Zabieg ten nazywamy koroną.

Możliwe jest też wykorzystanie parunastu typów klejów, a oto kilka z nich:
-kleje hybrydowe
-kleje utwardzone promieniami UV
-kleje silikonowe
-kleje topliwe i butyle
Oczywiście nie jest to kompletny katalog możliwości.

Napięcie powierzchniowe tworzywa można też zwiększyć poprzez:
-plazmę niskociśnieniową
-atmosferyczną plazmę
-fluorowanie
-oddziaływanie płomienia
We wszystkich wariantach tego działania chodzi o zmianę właściwości chemicznych, a czasami też fizycznych warstwy powierzchniowej tworzywa sztucznego.

Dlaczego warto to robić?

Obecnie kreuje się już w laboratoriach tworzywa sztuczne, które są łatwiejsze do klejenia, ale niestety są one dość drogie. Z tego powodu właśnie dużo łatwiej i mimo wszystko taniej jest uaktywnić warstwę powierzchniową, że tak powiem tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Poza procesem sklejania tworzyw sztucznych jest swobodnie możliwe również spawanie plastiku w bardzo licznym repertuarze miejsc. Na dzień dzisiejszy niemal wszędzie możemy znaleźć ten rodzaj usług. Na czym polega proces. Najprościej rzecz ujmując na uplastycznieniu krawędzi tworzyw przed ich połączeniem i oczywiście dla późniejszego ich połączenia.

Comments are closed.